H Διευθύντρια μας, κα Κανίδου Ζωή

Η Κανίδου Ζωή γεννήθηκε τον Μάρτη του 1963 στη Νέα Βύσσα Έβρου και κατοικεί στην Αλεξανδρούπολη μόνιμα από το 1985, μετά την αποφοίτησή της από την Εθνική Ακαδημία Σωματικής Αγωγής Αθηνών. Εργάστηκε σαν προπονήτρια Ρυθμικής Γυμναστικής στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης από το 1985 ως το 1987, από το 1986 εργάζεται σαν καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Είναι παντρεμένη με τον Πεντίδη Χρήστο και έχει δύο γιούς, τον Νίκο και τον Βασίλη.

Διοικητική εμπειρία

• Προϊσταμένη Οικονομικού Τμήματος στο ΙΕΚ Αλεξ/πολης (1993-1998)
  • Προϊσταμένη Τμήματος Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε.Έβρου το σχ.έτος 2010-11
  • Δ/ντρια του ΓΕΛ Τυχερού από το 2011 ως σήμερα.

Κοινωνική και συνδικαλιστική δράση

• Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Αθλητικού Ομίλου Ενόργανης Γυμναστικής Αλεξανδρούπολης από το 1996 ως το 2006 και Πρόεδρος αυτού από το 2006 ως το 2011. Αντιπρόεδρος της Ένωσης Σωματείων Γυμναστικής Βορείου Ελλάδος (2000-2004), μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας(2004-2007) και Πρόεδρος αυτής το 2007(η μοναδική γυναίκα – πρόεδρος Αθλητικής Ομοσπονδίας στην Ελλάδα).
  • Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Αθλητικού Οργανισμού Αλεξανδρούπολης από το 2002 ως 2010, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Δημοτικής Τουριστικής Επιχείρησης του Δήμου Αλεξανδρούπολης 2009-2010, μέλος της Νομαρχιακής Επιτροπής Γυμναστηρίων 2008-2010 και μέλος της Νομαρχιακής Επιτροπής Πολιτισμού 2007-2010.
  • Είναι Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Παιδιών με Μαθησιακές Δυσκολίες Νομού Έβρου και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ενώσεων Γονέων Παιδιών με Μαθησιακές Δυσκολίες.
  • Διετέλεσε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Α΄ Ε.Λ.Μ.Ε. Έβρου για τρεις θητείες και αιρετό μέλος του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Νομού Έβρου.

Επιστημονική δραστηριότητα

• Συγγραφικό έργο: «Φλικ-Φλακ στο χρόνο», Ιστορική αναδρομή των αθλημάτων της γυμναστικής στην περιοχή του Έβρου, Οκτώβριος 2010, ISBN 978-960-99588-0-6
  • Οργάνωση εκπαιδευτικών συνεδρίων, σεμιναρίων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων ή συμμετοχή σε αυτά με την ιδιότητα του εισηγητή, του μέλους της επιστημονικής ομάδας ή του επιμορφωτή

Ηθικές αμοιβές – Βραβεύσεις – Διακρίσεις

Συγχαρητήριες επιστολές από σχολικούς συμβούλους για την διοργάνωση αθλητικών εκδηλώσεων σε σχολεία

Διακρίσεις και βραβεύσεις για συμμετοχές σε Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες

Άλλες δραστηριότητες

Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Ενόργανης Γυμναστικής ως μέλος και Αρχηγός της Ελληνικής Αποστολής, διοργάνωση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ακροβατικής Γυμναστικής , Διεθνούς Συνάντησης και Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής ως μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής.